About Us

Founded by Abdurrahman Topçuoğlu in 2006, Bosa Design, together with its expert design team, follows hundreds of new trends and designs thousands of new products every year.

Bosa, which meets the design needs of the world’s leading gold factories, took its first step into the global market by producing molds in 2010 in order to perfect its services.

Bosa offers a wide range of products and successfully represents our country by participating in international fairs with its product range renewed every year.
Continuing its investments in order to increase the quality in design mold production day by day, Bosa has become a well-known brand in the international market by meeting the design and mold needs of famous jewelry and accessory brands.

Based on continuity in production quality and customer satisfaction, Bosa continues to work with the same discipline during the pandemic period.

History

Abdurrahman Topcuoğlu, the founder of BOSA, started his jewelry business by working in the field of diamonds and jewelery in the Grand Bazaar.
2001
The foundations of the BOSA brand are laid. In the same year, Abdurrahman Topcuoğlu founded Bosa Design.
2006
The first issue of the Bosa Rivoli design catalog, which will bring together the design trends of the jewelery world with companies for many years, is out.
2010
Bosa, which is in a continuous development, makes the necessary investments to make mold production within the company and mold production is started under the roof of Bosa in the same year.
2010
BOSA, which closely follows the technologies of the future, establishes its 3D Design and Modeling team and creates innovations that will bring design trends together with its customers in a shorter time.
2014
Parallel to the technological developments, Bosa also establishes a 3D printer park and with this step, it starts to manage the entire production process in a simpler and faster way.
2021
By 2022, Bosa Design has delivered tens of Rivoli catalogs to hundreds of different customers, exported to 220 different customers in 38 different countries, and has become a global brand that foresees all the requirements of the industry and makes all its investments in this direction.
2022

Message from our founder

My adventure in the industry started in 2001 when I worked in the field of jewellery in the Grand Bazaar, which is considered the center of this business in Istanbul. In a very short time, I discovered what a joyful profession jewelry making is for me. As I got involved in the production stages, I discovered that it was actually an art branch beyond a profession, along with seeing the products that came to life in the hands of masters with years of experience.

In this process, I met many masters and had the chance to work with them. I had the chance to be involved and experience in all areas of gold production by working with setters and diamond makers of different styles.

I founded my company in 2006 by launching my own brand, Bosa Design, with the excitement that the past 5 years have brought me and the excitement that has never diminished. This adventure, which we started by using the design catalogs we bought from abroad in our own production, grew in a very short time and as a company, we started to bring design catalogs from many different countries in order to reach the innovative designs that the industry needs.

Thanks to us, all design trends in the world could now reach local manufacturers, and the models and products made from these catalogs and the presence of these products on the market impressed me a lot.

In our adventure that continued without slowing down, we started to communicate with foreign customers in the international fairs we attended and we decided to start mold production in line with the demands from the international market. We started this by producing the molds of the models in the catalogs we distributed before.

We created our own designs and collections with the strength and vision of the design team we established within the company. We started to show our strength in the field of design by presenting these collections to our customers at the fairs we attend almost every month in a different country.

In production, where we always prioritize quality, we have ensured that our molds have a longer life and less shrinkage with the specially developed rubber formula.

With the developing technology, it was time to establish our 3D printer park and as a brand that broke new ground, we had to make the biggest breakthroughs in this regard. Thus, we established our wide 3D printer park consisting of ProJet 2500Ws for the purpose of producing models directly from 3D printers.

At this point, we continue to serve 220 different gold producers in 35 different countries in the production of models and collections. Our goal will be to increase these numbers in 2022, to be an exemplary brand in the sector and to continue on our way by always working for the better!

Benim sektördeki maceram 2001 yılında İstanbul’da bu işin merkezi sayılan Kapalıçarşı’da kuyumculuk ve mücevher alanında çalışmam ile başlamış oldu. Çok kısa bir sürede kuyumculuğun bana ne kadar keyif veren bir meslek olduğunu keşfettim. Üretim aşamalarına dahil oldukça aslında meslekten öte bir sanat kolu olduğunu keşfetme, yılların birikimine sahip ustaların elinde hayat bulan ürünleri görmemle birlikte oldu.

Bu süreçte  işinin erbabı birçok usta ile tanışarak onlarla çalışma şansına sahip oldum. Farklı tarzlarda mıhlayıcılar ve pırlantacılar ile çalışarak altın üretiminin her alanında bulunma ve tecrübe edinme şansım oldu.

Geride bıraktığım 5 yılın bana kattıkları ve hiç eksilmeyen heyecanımla birlikte 2006 yılında kendi markam olan Bosa Design’ı hayata geçirerek şirketimi kurdum. Yurtdışından aldığımız tasarım kataloglarını kendi üretimimizde kullanarak başladığımız bu macera çok kısa sürede büyüdü ve firma olarak sektörün ihtiyacı olan yenilik tasarımlara ulaşabilmesi için bir çok farklı ülkeden tasarım kataloglarını getirmeye başladık.

Artık dünyadaki tüm tasarım trendleri bizim sayemizde  yerli üreticilere ulaşabiliyordu ve bu kataloglardan yapılan modeller ve ürünler, bu ürünlerin piyasada var olması beni çok etkiliyordu.

Hız kesmeden devam eden maceramızda, katıldığımız uluslararası fuarlarda yabancı müşterilerle iletişim kurmaya başladık ve uluslararası pazardan gelen talepler doğrultusunda da kalıp üretimine başlamaya karar verdik. Daha önce dağıtımını yaptığımız kataloglardaki modellerin kalıplarını üreterek başladık buna da.

Firma içerisinde kurduğumuz tasarım ekibinin de kattığı güç ve vizyon ile kendi tasarımlarımızı ve koleksiyonlarımızı oluşturduk. Neredeyse her ay farklı bir ülkede katıldığımız fuarlarda bu koleksiyonları müşterilerimize sunarak tasarım alanındaki gücümüzü de göstermeye başladık.

Kaliteyi her zaman ön planda tuttuğumuz üretimde, özel olarak geliştirdiğimiz  kauçuk formülü ile kalıplarımızın daha uzun ömürlü olmasını ve daha az çekme yapmasını sağladık.

Gelişen teknoloji ile birlikte 3D yazıcı parkurumuzu kurmanın zamanı gelmişti ve bir çok ilke imza atan bir marka olarak bu konuda da en büyük atılımları yapmalıydık. Böylece 3D yazıcılardan direk model üretme amacıyla ProJet 2500W’lerden oluşan geniş 3D yazıcı parkurumuzu kurduk.

Geldiğimiz noktada 35 farklı ülkedeki 220 farklı altın üreticisine model ve koleksiyon üretimi konusunda hizmet vermeye devam ediyoruz. Hedefimiz 2022 yılında bu sayıları arttırmak, sektörde örnek bir marka olmak ve hep daha iyisi için çalışarak yolumuza devam etmek olacak!